[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text] гр. Търговище, ул. Кюстенджа 91, пк. 49
060163518
https://www.os-zemedelie.eu[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][dt_gap height=”25″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Опитна станция по земеделие – гр. Търговище води началото си от 21.ХІ. 1905 година, когато с Указ № 452 на княз Фердинанд (ДВ бр.251) е основан Търговищкият овощен разсадник. Площта му е 476 da общинска земя, от която 408 da са предназначени за лозов, овощен и черничев материал, 12 da за дворове на проектираните постройки, 12 da за ливади и 44 da за пътища между сеитбооборотните полета на разсадника.
Основоположник на разсадника е Никола Стойков от гр.Лясковец, завършил агрономическото си образование във Франция. През 1905г. са засадени 22 da американски лози, а през 1906г. още 104 da. В овощният разсадник се произвежда овощен посадъчен материал и сортови семена. Провеждат се курсове за обучение на земеделските стопани. По инициатива на тогавашния управител са построени основните сгради и сградата на управлението, засаден е декоративен парк , създава се 30 da маточна градина от ябълки, круши и сливи.
От 1919 – 1933г. управител на разсадника е Христо Нечев. През 1925г. площите на лозовите маточници са намалени до 24 da, а по-късно се дава първенство на зърнопроизводството. Разсадника приема облика на семепроизводно поле. През 1930-1931г. се отглежда основно овощен посадъчен материал от ябълки, круши, сливи, праскови, кайсии и череши(всичко 37 270 дръвчета).
От 01.07.1933г. Разсадника носи името “Държавен овощен разсадник”. В него се произвеждат специално плодни овощни дръвчета и лозов посадъчен материал за задоволяване нуждите на 6 околии – Търговищка, Шуменска, Преславска, Разградска, Поповска и Омуртагска. По това време за управител е назначен Димитър Йорданов, който създава лешниковото сортиментно насаждение от 22 сорта лешници. То е първото в нашата страна. От 1939г-1942г. за управител е назначен Петър Попов. Под негово ръководство са извършени помологични проучвания и биометрични измервания върху най-разпространените културни лешникови сортове. Въз основа на проведените проучвания той написва и издава първата монография в България за лешника – „Лешникът и неговата култура”.
Министерството на земеделието и държавните имоти със Заповед №1047 от 26.05.1942г. обявява Разсадника за опитен. Опитната дейност е в следните насоки: проучване върху лешници, малини, къпини; плодопреработка и овощарска технология – резитба, торене, видове подкултури, борба с болести и неприятели; установяване на най-подходящо редуване на културите в овощната градина.
През 1948г. Разсадника прераства в Държавно земеделско стопанство. През този период са дадени фондови земи и земята се увеличава до 4 500 da. От 1958г.-1963г. директор е Иван Радев. Площта на ДЗС е 12 891 da като Разсадника заема 392 da.
От 01.01.1963г. Държавното земеделско стопанство се преобразува в Комплексна опитна станция с Постановление №149 на МС от 06 септември 1962г. с цел изпитване и внедряване на постиженията на селскостопанската наука и разработване на конкретни научни методи за решаване на научно-приложните въпроси на селското стопанство в Търговищки окръг. Обработваемата земя е 10 839 da. Станцията притежава едър рогат добитък, свине, овце, птици, коне и необходимата материална база за отглеждането им. Неин директор е н.с. Съби Трифонов, а първите научни сътрудници в новосъздаденото научно звено са: Димитър Петров Димитров, Христо Папуров, Илия Крумов, Милчо Василев и Костадин Вълев. Комплексната опитна станция се ръководи от Академията на селскостопанските науки, а за внедряване на научните постижения в производството се консултира с Министерството на земеделието. В КОС-Търговище функционират следните отдели: „Полевъдство”, „Трайни насаждения” и „Животновъдство”. През този период работи н.с. Костадин Вълев, който издирва и проучва 490 ценни за района орехови вариетети и разработва технология за вегетативното им размножаване.Създава се овощна градина от общо 360 сорта ябълки, круши, сливи, праскови, вишни и череши. Извеждат се агротехнически опити за установяване най-подходящата дълбочина, начин на извършване на основната оран и торене на трайни насаждения при условията на сивите горски почви. В отдел „Полевъдство” се работи в следните насоки: агротехника на зърненохлебните и фуражни култури при поливни и неполивни условия; елитно семепроизводство при зърненохлебните и фуражни култури. Изведени са сравнителни опити с основните култури: пшеница, царевица, фасул, сорго с цел подобряване на старите и създаване на нови сортове. В „Животновъдството” усилията са насочени към създаване на нова порода Българско червено говедо за месо и мляко за Североизточна България. Разработва се програма за създаване на черношарена популация. В овцевъдството основно направление е създаването на нова тънкорунна порода овце за вълна и месо в Североизточна България. Стадото от овце в КОС служи за основа при създаването на Североизточна българска тънкорунна порода. В станцията е оформено месодайно стадо.
С Указ №991 (публикуван в ДВ бр.49/22.06.1971г.) Селскостопанската опитна станция гр.Търговище се наименува в Опитна селскостопанска станция “Академик Титко Черноколев” .
С разпореждане на Бюрото на Министерски съвет №83 от 23.02.1972г. станцията преминава към Центъра за научноизследователска и развойна дейност. В периода от 1971г-1979г. научноизследователската и внедрителската дейност на станцията се преструктурира в направление животновъдство. От 1971г.-1975г. Директор е ст.н.с. д-р Илия Шериев. През този период научните изследвания са насочени към технологичните проблеми на животновъдството и храненето на животните. В областта на икономиката на селското стопанство работи ст.н.с.д-р Радка Димова, а в областта на технологиите за отглеждане и хранене в говедовъдството и овцевъдството са назначени н.с. Марина Цанкова ( 1971г.-1975г.), ст.н.с. Милко Къснеделчев ( 1971г.); н.с. Райко Туйков (1974) и н.с. Сладина Русенова.
С Постановление № 45 на МС (03.06.1974г.) станцията преминава към Научно-изследователския институт по говедовъдство и овцевъдство- гр.Ст.Загора. От 1975г. станцията преминава към Научно-производственото обединение по говедовъдство и овцевъдство в София и се нарича Опитна станция по говедовъдство и овцевъдство “акад.Т.Черноколев” с Директор к.в.н. д-р Илия Петров. Откриват се нови научни направления: селекция на фуражопроизводството ( 1976г.) ; агротехника на тревно семепроизводство
(1976г.). Назначени са научните сътрудници – ст.н.с. к.с.н. Димитър Стефанов по фуражопроизводство и ст.н.с.к.с.н. Методи Тодоров по тревно семепроизводство, който проучва влиянието на торенето върху добива на семена в чисти посеви от житни треви. През периода 1979 – 1986г. Директор е ст.н.с.к.б.н. Георги Стефанов Георгиев, който създава лаборатория по изкуствено осеменяване на селскостопанските науки ( 1978г.) и работи в направление репродукция и изкуствено осеменяване.
От 01.03.1987г. с ПМС №6 (ДВ бр.24/1987г.)-01.01.2000г. станцията се преобразува в Комплексна опитна станция ”акад.Т.Черноколев” към Селскостопанска академия, а за неин Директор е назначен ст.н.с.к.с.н Димитър Стефанов. През този период научноизследователска дейност се извършва в следните направления: животновъдство и по-специално в овцевъдството се създава многоплодна тънкорунна линия като се кръстоса СИБ с породата Бурула. Неин автор е ст.н.с.ІІст.д-р Димитър П. Димитров. В овцевъдството продължава да се усъвършенства Североизточната българска тънкорунна порода овце като се подобряват производствените показатели и типа на вълната. Създава се племенно ядро с ценни племенни качества. В направление селекция на фуражните култури – многогодишна ръж, звездан, бяла детелина, тръстиковидна власатка, пасищен райграс и зимен фия и новата фуражна култура хераклеум работи ст.н.с.к.с.н. Димитър Ст. Димитров.
От 01.01.2000г. Директор на станцията е н.с.Іст.д-р Димитър Димитров. С Постановление №270 на Министерски съвет от 15.12.2000г. за преобразуване на звена към Националния център за аграрни науки (ДВ бр.107/2000г.) Комплексната опитна станция-Търговище се преобразува в Земеделски институт със седалище гр.Шумен, с предмет на дейност научна, приложна и обслужваща в областта на земеделието.
С Постановление №187 на Министерски съвет от 26.08.2003г. ( ДВ бр.79/2003г.) научното звено в Търговище от Земеделски институт – Шумен се преобразува в Регионален център за научно-приложно обслужване със седалище гр.Търговище към НЦАН.
От 26.09.2008 г. с ПМС №239 (ДВ бр.87) Регионалният център за научно-приложно обслужване се преобразува в Опитна станция по земеделие – държавно предприятие към Селскостопанска академия. От 01.04.2009г. неин директор е д-р Румен Калев.
Основни производства в растениевъдството са: семепроизводство на пшеница и ечемик; производство на семена от еспарзета; вегетативни подложки и калеми от многовидова маточна градина; стандартен посадъчен материал от лешник и основни овощни видове. Главна задача на животновъдството е отглеждане на високопродуктивни разплодни животни в овцевъдството и говедовъдството за нуждите на фермери и за собствено възпроизводство и производство на животинска продукция (месо, мляко, вълна и др.). Кравите са от Черношарената порода, а основна порода в овцевъдството е Североизточната българска тънкорунна порода. Отглеждат се овце и от месодайната порода Мутон Шароле. През всички периоди от своето съществуване ОСЗ-гр.Търговище е доказала, че със своята изследователска, научно-приложна и консултантска дейност служи на земеделието в региона и страната.
ЦЕЛИ
Основните цели и задачи на научноизследователската дейност в Опитна станция по земеделие – ДП – гр.Търговище са насочени в няколко направления:
– Усъвършенстване на технологиите на отглеждане и развъждане в говедовъдството
– Сортоподдържане и семепроизводство на тревни фуражи
– Изпитване на екологосъобразни системи за отглеждане на полски култури
– Технологии за създаване и отглеждане на трайни насажденияВ направленията „Растениевъдство” и „Животновъдство” работят 5 научни сътрудници по проблемите на съвременното земеделие.Обработват се 4000 da земя, от която 76 da маточна овощна градина с 121 сорта овощни видове, 16 da колекционно насаждение от лешници с 5 сорта: Императорски трапезунски, Томбул, Ран трапезунски, Римски и Бадемовиден. На площ от 9 da е устроен и овощен разсадник. На територията на ОСЗ има изградена сушилня за плодове и модерно плодохранилище с вместимост 50 t.Основни производства в растениевъдството са: семепроизводство на пшеница и ечемик; производство на семена от еспарзета, звездан и бяла детелина; вегетативни подложки и калеми от многовидова маточна градина; стандартен посадъчен материал от лешник и основни овощни видове; фуражни култури за животновъдството.Главна задача на животновъдството е опазване и усъвършенстване на генофонда в овцевъдството и говедовъдството. В ОСЗ – ДП се отглеждат разплодни животни с доказани качества за задоволяване нуждите на фермерите и за собствено производство. Отглеждат се 170 говеда и 730 овце.
Стадата са регистрирани в Националния племенен генофонд и в голяма степен определят облика не само на регионалното, но и на Националното животновъдство. Кравите са от Черношарената порода, а основна порода в овцевъдството е Североизточната българска тънкорунна порода. Отглеждат се овце и от месодайната порода Мутон Шароле. Опитната станция разполага и с лаборатория по изкуствено осеменяване.
Опитна станция по земеделие – гр. Търговище води началото си от 21.ХІ. 1905 година, когато с Указ № 452 на княз Фердинанд (ДВ бр.251) е основан Търговищкият овощен разсадник. Площта му е 476 da общинска земя, от която 408 da са предназначени за лозов, овощен и черничев материал, 12 da за дворове на проектираните постройки, 12 da за ливади и 44 da за пътища между сеитбооборотните полета на разсадника.
Основоположник на разсадника е Никола Стойков от гр.Лясковец, завършил агрономическото си образование във Франция. През 1905г. са засадени 22 da американски лози, а през 1906г. още 104 da. В овощният разсадник се произвежда овощен посадъчен материал и сортови семена. Провеждат се курсове за обучение на земеделските стопани. По инициатива на тогавашния управител са построени основните сгради и сградата на управлението, засаден е декоративен парк , създава се 30 da маточна градина от ябълки, круши и сливи.
Министерството на земеделието и държавните имоти със Заповед №1047 от 26.05.1942г. обявява Разсадника за опитен. Опитната дейност е в следните насоки: проучване върху лешници, малини, къпини; плодопреработка и овощарска технология – резитба, торене, видове подкултури, борба с болести и неприятели; установяване на най-подходящо редуване на културите в овощната градина.
През 1948г. Разсадника прераства в Държавно земеделско стопанство. През този период са дадени фондови земи и земята се увеличава до 4 500 da. От 1958г.-1963г. директор е Иван Радев. Площта на ДЗС е 12 891 da като Разсадника заема 392 da.
Дейност и услуги
Селекция и развъждане на говеда
Селекция и развъждане на овце
Репродукция
ФуражопроизводствоПРЕДЛАГА
Високопродуктивни юници, кочове, шилета и агнета за разплод
Висококачествена животинска продукция
Среди за съхранение на семенен материал от коч
Семена и технологии за производство на бяла детелина – „Търговище 40”; звездан – „Търговище 1” и еспарзета „Юбилейна”
Семепроизводство на пшеница и ечемик
Производство на вегетативни подложки и калеми от стандартни и перспективни сортове овошки
Стандартен посадъчен материал от череша, слива, вишня, ябълка, лешник и др.
Производство на едногодишни и двугодишни вкоренени издънки от 5 сорта лешник
Продукция от ябълки, сливи, череши, вишни и др.РАЗРАБОТВА
Модели за съвременно животновъдство
Технологии за интензивно производство на месо и мляко
Технологии за хранене и отглеждане на говеда и овце
Технологии за отглеждане на полски култури, съобразени със специфичните изисквания на сортовете и условията на производство
Технологии за създаване и отглеждане на трайни насажденияОРГАНИЗИРА
Курсове за повишаване квалификацията на земеделските производители
Курсове по опазване на околната среда
Научно обслужване в областта на растениевъдството и животновъдството
Изкуствено осеменяване на овце със свеж и съхранен до 24 часа семенен материал от кочКОНСУЛТИРА
Фермери по въпроси, касаещи растениевъдната и животновъдната практики
Сдружения на производители на земеделска продукция
Арендатори
Земеделски производители по ПРСР и опазване на околната среда
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][dt_gap height=”25″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_gmaps type=”m” zoom=”14″ bubble=”1″ title=”Карта на обекта” link=”https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d2906.420787918856!2d26.58215061548447!3d43.24260217913754!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x40af4360f98fe2fd%3A0x574b5c204054fa24!2z0YPQuy4g4oCe0JrRjtGB0YLQtdC90LTQttCw4oCcIDkxLCA3NzAwINCu0LrRjywg0KLRitGA0LPQvtCy0LjRidC1!5e0!3m2!1sbg!2sbg!4v1568634504839!5m2!1sbg!2sbg” size=”350″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][dt_gap height=”25″][/vc_column][/vc_row]